NCL-A test na cerebelární ataxaii

 ANTAGENE, laboratoř pro výzkum DNA ve Francii, zpřístupnila veřejnosti test DNA, který dokáže odhalit cerebellární ataxii u amerických stafordšírských teriérů. Cerebellární ataxie je autosomální recesivní nervové onemocnění. První příznaky se obvykle objevují mezi 3. a 5. rokem u postižených psů. Jsou to – ztráta rovnováhy, obtíže při změnách směru, pády při třepání hlavou. Jak příznaky přibývají, většina psů jeví známky obtíží také s počátečními pohyby. Jakmile přestanou chodit, aniž by opakovaně padali, páníčkové pro ně obvykle zvolí eutanázii.

Případů cerebellární ataxie v posledních letech výrazně přibylo v důsledku toho, že postižení psi byli použiti v chovu ještě před tím, než se stihly objevit první příznaky. Do doby, než byl zpřístupněn tento nový DNA test, bylo nemožné určit nositele. Dva nositelé totiž splodí vrhy, ve kterých mohou být další postižení psi.

 

Identifikace implikovaného genu a platnost testu vzešla ze skupinového úsilí o tento průzkum mezi laboratořemi molekulární a buněčné genetiky (Dr Marie Abitbol, Dr Laurent Tiret) a laboratoří neurobiologie (Dr Stéphane Blot) z Alfortské školy veterinární medicíny (ENVA) a také CNRS university v Rennes and ANTAGENE.
Prvotní studie zjistily v průběhu vývoje tohoto testu vysokou frekvenci psů - nositelů ve francouzkých chovech amstaffů (30%). A co více, spolupráce s Dr. Natashou Olby (North Carolina State University, Raleigh) potvrdila, že psi z USA přenášejí tu samou chorobu, která způsobuje stejnou mutaci (genu), jaká byla objevena u francouzských amstaffů.
Tento nový DNA test je doslova revolucí pro chovatele a majitele amstaffů. Díky jednoduchému neinvazivnímu výtěru tlamy (cytokartáčkem) může veterinář poskytnout vzorky, které budou analyzovány ANTAGENEM. Ten určí jak postižené amstaffy ještě před tím, než se objeví první příznaky, tak také nositele. Toto umožní chovatelům vyloučit riziko páření (nositel x nositel zplodí postiženého psa) a přenos choroby způsobeným kopírováním špatného genu.
Určení nositelů stejně jako postižených amstaffů je důležité pro to, aby se zabránilo šíření genového defektu na další vrhy.
Tento test je patentován celosvětově společností INRA a ENVA. ANTAGENE má mimořádné mezinárodní povolení provádět tento test.

Přeloženo z:  www.antagene.com

           


 

A jak testovat ?

Pro tento DNA test nemusí být nutně použita krev, stačí udělat výtěr z tlamy. Test se vyhodnocuje pouze ve Francii v laboratoři ANTAGENE, která na požádání (email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ) zašle veškeré dokumentace a vybavení (zkumavky s roztokem + kartáčky) k testování.
Vzorky je nutné zaslat společně s vyplněnou žádankou o testování DNA. Poplatek (95€) za test se platí buď převodem z účtu nebo přímo z karty ( udaje o placení zapíšete do žádanky)

Formuláře žádanek o testování DNA si můžete stáhnut zde :

http://www.antagene.com/uploadfichier/Anglais/Sampling%20Certificate.pdf

Výtěr či odběr krve musí udělat pouze váš veterinář, který potvrdí i veškerou dokumentaci s tím spojenou. 

Vše se pak odešlete na adresu Antagene:  ANTAGENE - Immeuble Le Meltem, 2 allée des Séquoias, 69760 Limonest , France

Výsledky přijdou do 3 týdnů. 

Kombinace rodičů

Štěňata

Čistý X Čistý

(Clear X Clear)

Všechna štěňata budou čistá

Čistý X Nositel onemocnění

(Clear X Carrier)

50 % štěňat bude čistých

50 % štěňat bude nositelem onemocnění

Čistý X Postižený jedinec

(Clear X Affected)

Všechna štěňata budou nositeli onemocnění

Nositel onemocnění x Nositel onemocnění

(Carrier X Carrier)

25% štěňat bude negativních.

25 % štěňat bude postiženo onemocněním

50 % štěňat bude nositelem onemocnění

Nositel onemocnení x Postižený jedinec

(Carrier X Affected)

50 % štěňat bude postiženo onemocněním

50 % štěňat bude nositelem onemocnění

Postižený jedinec x Postižený jedinec

(Affected X Affected)

Postižena budou všechna štěňataDalši info

* Antagene - http://www.antagene.com

Laboratoř Antagene, která vyhodnocuje testy na Ataxii

* STCA - http://www.amstaff.org/health.html

Staffordshire Terrier Club of America

* Amstafftalk.com - http://www.amstafftalk.com/ataxia-results-only-t1067.html

Výsledky testů na ataxii

* Canin genetic diseases - http://www.caninegeneticdiseases.net/ataxia/NE-StdP.htm

Vše o ataxii
TOPlist

Nová Ves 89,46331, Chrastava
+ 420 723 026 210

Tvorba stranek pro chovatele psu moonbarks studio